JAK BEZPEČNĚ PLATIT KARTOU NA INTERNETU?
Platební brána WAYFORPAY
Platební brána WAYFORPAY představuje moderní nástroj pro rychlé a bezpečné platby kartou online. Platební brána WAYFORPAY umožňuje platby tuzemskými i zahraničními kartami asociací VISA a MasterCard. Podporuje také platby vlastní digitální peněženkou.
Bezpečnost plateb je pro nás vždy na prvním místě
WAYFORPAY odpovídá celosvětovým standardům a splňuje nejpřísnější bezpečnostní požadavky MasterCard SecureCode, Verified by VISA, definované karetními asociacemi VISA a MasterCard. Tyto standardy jsou označovány jako3D Secure a zaručují maximální bezpečnost plateb. Můžete se spolehnout, že pro zabezpečení plateb kartou přes WAYFORPAY děláme maximum. Naše platební brána splňuje mezinárodní standard 3D Secure, citlivá data nikdy nesdílíme s e-shopy. Zároveň jsme držiteli certifikátu PCI DSS dle nejpřísnějších mezinárodních bezpečnostních předpisů.
PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) je soubor bezpečnostních norem, jejichž cílem je zamezit úniku dat o držitelích platebních karet.
Vlastní platební brána běží na zabezpečeném HTTPS protokolu. Při platbě jsou vždy veškeré přenášené informace mezi jednotlivými stranami šifrovány 128-bit SSL/TLS.
SSL (Secure Sockets Layer) a TLS (Transport Layer Security) jsou kryptografické protokoly umožňující zabezpečený přenos dat po veřejné síti Internet. Využíváme nejnovější protokol TLS 1.2 z důvodu požadavku, který na nás klade bezpečnostní standard PCI DSS.
Veškeré datové procesy probíhají na zabezpečených serverech, které splňují nejvyšší nároky v souladu s požadavky karetních asociací a PCI DSS.
Placení na internetu je snadné a zvládne to každý.
Vyplatí se však při něm dodržovat několik bezpečnostních zásad. Tak jako si chráníme svou peněženku před zloději, měli bychom chránit i naše platební údaje.
Které zásady patří mezi ty nejdůležitější?
Jedná se například o takové bezpečnostní prvky, jako je podpora 3D Secure, zabezpečený protokol https, nebo nastavení peněžních limitů na kartě. Důležité je také včas rozpoznat podvodný útok, tzv. phishing.
-
ZABEZPEČENÝ PROTOKOL HTTPS
Kdykoli platíte v e-shopu online, zkontrolujte si, zda se jedná o bezpečné stránky. Jeho adresa vždy začíná https://. Jedná se o označení zabezpečeného protokolu webových stránek. Bezpečný web dále poznáte podle symbolu zámku v levém horním rohu prohlížeče, na začátku adresního řádku. Jedná se o tzv. SSL/TLS certifikát, který říká, že doména webu skutečně patří. Po kliknutí na symbol zámku se vám rozbalí informace o tom, kdo si certifikát nechal vystavit, zda je stránka důvěryhodná.
-
DŮVĚRYHODNÝ E-SHOP
Než se rozhodnete ke koupi zboží na určitém e-shopu, důkladně si jej prověřte. Zvláště u neznámého e- shopu zkontrolujte:
- zda firma, která e-shop vlastní, existuje
- obchodní podmínky
- reklamační řád
- způsob platby a dodání zboží
- recenze zákazníků
- loga karetních asociací na stránkách e-shopu
WAYFORPAY důsledně dbá na to, aby měl e-shop na svých stránkách umístěné obchodní podmínky a další náležitosti. E-shop, který nesplní tyto požadavky, s námi nemůže uzavřít spolupráci.
-
TECHNOLOGIE 3D SECURE
Jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků je bezesporu 3D Secure. Jedná se o technologii, která umožňuje jednoduchou a rychlou autentizaci držitele karty. Rozhodně doporučujeme nechat si u své banky 3D secure verifikaci aktivovat. Na stránkách obchodníka a na platební bráně pak uvidíte loga karetních asociací Verified by Visa a MasterCard SecureCode.
Po zadání údajů z platební karty banka zašle platícímu zákazníkovi SMS s číselným kódem. Tento kód zákazník zadá do na stránce banky, která vydala kartu a která se mu zobrazí poté, co je 3D Secure vyvolán. Zadání kódu 3D Secure je nezbytným krokem k dokončení platby. Bez něj platba neproběhne.
-
NIKOMU NESDĚLUJTE ČÍSLO KARTY
Vždy mějte kontrolu nad tím, kdo má přístup k vaší platební kartě. K provedení platby je obvykle potřeba zadat číslo karty, jméno držitele, platnost karty a CVC kód ze zadní strany karty. Dávejte si pozor, abyste tyto údaje nepředali jiné osobě. Platební kartu rozhodně nefoťte a neposílejte jako přílohu v e-mailu, nebo prostřednictvím sociálních sítí. Nikdy je neposílejte ani bance. Banka, ani jiná finanční instituce po vás nikdy nemůže chtít zaslat celé číslo karty, a to z bezpečnostních důvodů.
-
NEZŮSTÁVEJTE PŘIHLÁŠENI KE SVÉ KARTĚ V CIZÍM PROHLÍŽEČI
Tato zásada se bude týkat případů, kdy potřebujete zaplatit online na cizím prohlížeči, například v kavárně, nebo u souseda, na firemním počítači apod. V takových případech nezůstávejte přihlášeni ke své kartě, a to ani v rámci e-shopu, jako nabízíme ve WAYFORPAY (funkce uložení karty), ani v rámci prohlížeče (funkci nabízí Google).
-
NASTAVTE SI LIMITY
Chcete-li si být maximálně jistí, že vaše platební karta bude maximálně v bezpečí, nastavte si na internetové placení limity. Doporučujeme nastavit jako výchozí limit 1 500 Kč. Když budete chtít zaplatit vyšší částku, limity navyšte a po provedení platby zase snižte. V případě, že by došlo k odcizení karty, zloděj by kartou nemohl zaplatit více než vámi nastavený limit.
-
DÁVEJTE SI POZOR NA PHISHINGOVÉ PODVODNÍKY
Podvodníci útočí nejčastěji pomocí falešných e-mailů, nebo sociálních sítí. Nejčastěji se snaží dostat k vašim údajům, jako jsou čísla platebních karet, PIN ke kartě, PIN k mobilu, hesla do vašich aplikací apod. Útoky mohou probíhat prostřednictvím falešných e-mailů, kdy se odesílatel tváří jako banka, policie, mobilní operátor apod. Pamatujte, že takové instituce se vás nikdy z bezpečnostních důvodů nemohou ptát na celé číslo karty, různá hesla a další osobní údaje. Podezřelé e-maily, které se z vás snaží vymámit vaše údaje, jednoduše smažte, nereagujte na ně.
-
PLATBU MŮŽETE REKLAMOVAT
Na platbu kartou online můžete uplatnit tzv. chargeback, který zastává funkci reklamace. Svou banku požádáte o vrácení platby, jestliže e-shop nedodržel podmínky a zaplacené zboží vám nezaslal nebo doručené zboží bylo poškozené, nekvalitní či jinak neodpovídalo popisu prodávajícího. Proces vrácení peněz je sice zdlouhavý, ale funguje jako skvělá ochrana pro placení kartou na internetu. Program ochrany pomocí funkce chargeback garantují karetní asociace jako např. Visa a Mastercard. Chargeback se tudíž vztahuje pouze na platby uskutečněné platební kartou. Pokud zaplatíte na podvodném e-shopu bankovním převodem, peníze vám nikdo nevrátí.